
Golvrenovering i industrilokal i Skelleftehamn
420 m² Renoverad golvyta 6 dagar Tid på plats 8
Har du ett betonggolv som är i behov av golvvård? Golvfirmorna i vårt nätverk slipar, renoverar och behandlar betonggolv i allt från industri- och butiksmiljöer till garage och dylikt. Våra samarbetspartners är pålitliga och prisvärda aktörer som har blivit långvariga i branschen tack vare sin förmåga att leverera högkvalitativa slutresultat till sina kunder. Vi erbjuder gratis prisförslag.
Vi kopplar ihop dig med beprövade golvfirmor som slipar betonggolv i alla sorters inomhusmiljöer i och runt Stockholm.
De skickliga golvfirmor vi samarbetar med har maskiner för att polera ert betonggolv efter slipning. Kontakta oss idag!
Har ni ett golv som behöver golvvård? Våra etablerade golvfirmor renoverar och slipar alla typer av golv.
Erfarna yrkesutövare hos våra partnerföretag
Vi återkommer så fort som möjligt
30% av arbetskostnaden dras av
Specialisterna i vårt nätverk slipar, renoverar, polerar och rengör bland annat betonggolv. Dessa är tjänsterna inom golvvård:
När hantverksspecialisterna i vårt nätverk slipar golv och utför andra typer av underhåll av golv sker arbetet med målet att påverka omgivningen så lite som möjligt. Golvsliparna hos våra anslutna företag kopplar sina maskiner till en dammsugarenhet, vilket minskar stöket kring golvslipning och reducerar risken för påverkan på hälsan.
För din trygghets skull och för att företagen ska kunna leverera så hög kvalitet som möjligt är golvläggarna hos våra partnerföretag utbildade, har relevanta kunskaper och är erfarna. Sammantaget betyder detta att många av dem kan ge sina kunder kompletta lösningar för betonggolv. Det inkluderar då möjligheten att utföra reparationer och underhåll, utöver golvslipningen, vid behov.
Merparten av uppdragen inom slipning av betonggolv som våra anslutna golvfirmor tar sig an gäller bostadsrättsföreningar, företag och fastighetsägare, men de utför självklart också arbeten åt privatkunder. Arbetena utförs i Stockholms innerstad i områden som Vasastan, Östermalm, Kungsholmen och Gamla Stan samt i kommuner i omnejden, till exempel Lidingö, Nynäshamn och Södertälje.
Hänger ditt garage ihop med din bostad, och har det ett betonggolv som behöver underhåll? Du som är privatkund har möjligheten till sänkt kostnad för golvslipning med hjälp av rotavdraget. Det innebär att ditt pris för golvslipningen kan prissänkas med upp till 30 procent. Avdraget är möjligt för dig om det gäller hantverkstjänster i din privatägda bostad och om du inte tagit ut rotavdrag till maxgränsen på 50 000 kr inom innevarande år.
Golvfirmorna i vårt kurerade nätverk återställer betonggolvet så att det blir som nytt. Har du frågor till oss? Vill du få reda på hur mycket det skulle kosta att återställa ditt betonggolv? Då välkomnar vi dig att kontakta oss. Berätta för oss vilken typ av miljö golvslipningen ska ske i och hur stort golvet är. Så snart vi kan hör vi av oss till dig med ett gratis kostnadsförslag. Väl mött!
Nicklas
– Samordnare
Telefon: 08-124 11 414
E-mail: offert@lägga-golv.se
ROT-Avdraget är ett avdrag som du som privatperson kan söka vid renoveringar eller projekt i hemmet. Detta inkluderar även golvläggning. Det innebär att du kan sänka kostnaden för arbetet med upp till 30% genom att använda dig av rotavdraget. Om ni är osäkra kan vi hjälpa dig med frågor kring rotavdraget eller så kan ni kontakta Skatteverket på deras hemsida.
Företagen i vårt nätverk tar uppdrag med golv i radhus, företagslokaler, restauranger, butiker, kontor, trapphus och källare. Kundgrupperna omfattar till exempel villaägare, lägenhetsinnehavare, bostadsrättsföreningar, fastighetsägare och företagskunder. Har du ett golv som behöver fräschas upp är du välkommen att höra av dig, som privat- eller företagskund eller representant för en förening.
Vid totalentreprenad har du som beställare en kontaktperson under projektets gång. Vi hjälper dig vidare till golvfirmor i vårt nätverk som kan samordna arbetet med de hantverkare som behövs för golvläggningar. I arbetet kan bl.a. golv- och mattläggare, snickare, målare, köksmontörer, kakelsättare, rivare, elektriker & rörmokare ingå.
Golv läggs med olika metoder beroende på underlaget. När det gäller betonggolv använder vi ofta flytspackel kombinerat med en betongslipning för att göra underlaget jämnare. Brädgolv som man ofta hittar i äldre hus passar bra för limning och spikning och är ett särskilt bra underlag för massiva trägolv. Golvgips förekommer i modernare hus och är material har bra värmeledande egenskaper och som fungerar bra för limning.

420 m² Renoverad golvyta 6 dagar Tid på plats 8

Golvläggning av ekparkett i flerbostadshus i Sätra genomfördes under början

Vad kunden frågade om “Vi ville förnya golven på entréplanet
Nicklas
– Samordnare
Telefon: 08-124 11 414
E-mail: offert@lägga-golv.se